YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
2023 Sesena ESPTristan Duplan-Fribourg FRA
Marie-Lou Duverger FRA
2022 Ioannina GREDamir Filaretov UKR
Nina Maria Mezzetti ITA
2021 Sesena ESPVincenzo Marino ITA
Maryia Kazelskaya BLR
2020 Sesena ESP (held 2021)Pol Duplan-Fribourg FRA
Ibe Beckers BEL
2019 Roquebrune MON (FRA)Alexander Samoilov UKR
Ibe Beckers BEL
2018 Dnipro, UKRPol Duplan-Fribourg FRA
Alena Parkhomenka BLR
2017 Sesena, ESPEdoardo Marenzi ITA
Stanislava Prosvetova UKR
2016 Recetto, ITALouis Duplan-Fribourg FRA
Beatrice Pirri ITA
2015 Roma, ITALeo Anguenot FRA
Olga Ivlyushkina UKR
2014 Sesena, ESPDanylo Filchenko UKR
Anna Pirozhenko UKR
2013 Nemours, FRAGianmarco Pajni ITA
Alice Bagnoli ITA
2012 Maurik, NEDGianmarco Pajni ITA
Alice Bagnoli ITA
2011 Dniepropetrovsk, UKRIlya Labkovich BLR
Hanna Straltsova BLR
2010 Fischlham, AUTIlya Labkovich BLR
Giannina Bonnemann GER
2009 Orthez, FRAMartin Kolman CZE
Iris Cambray  FRA
2008 Segrate ITAMartin Kolman CZE
Iris Cambray FRA
2007 Meuzac, FRAAlexandre Poteau FRA
Marion Aynaud FRA
2006 Mechelen, BELHerman Beliakou  BLR
Manon Costard  FRA
2005 Linköping, SWEHerman Beliakou BLR
Marion Aynaud FRA
2004 Krenek, CZEZdenek Kolman CZE
Nancy Chardin FRA
2003 Feldberg, GERZdenek Kolman CZE
Maryia Veramchuk BLR
2002 Vilvoorde, BELFlorent Reyre FRA
Maryia Veramchuk BLR
2001 Lendorf, AUTFlorent Reyre FRA
Marion Mathieu FRA
2000 Krenek, CZEEric Marberg SWE
Tatiana Niebuhr UAE
1999 Lake Stratos, GREChristopher Sumner GBR
Celine Sadrant FRA
1998 Moissac, FRAErast Kirilov BLR
Clementine Lucine FRA
1997 Ravenna, ITAMarco Riva ITA
Federica Primatesta ITA
1996 Vilvoorde, BELMarco Riva ITA
Marie Toms GBR
1995 Krenek, CZEOlivier Fortamps BEL
Marie Toms GBR
1994 Moissac, FRAJulien Heaney GBR
Petra Stehnova CZE
1993 Sperlonga, ITAEric Dureux FRA
Angeliki Andriopoulou GRE
1992 Krenek, CZEDennis Van Oye HOL
Angeliki Andriopoulo GRE
1991 Roquebrune, FRAWarren Morgan GBR
Marina Mosti ITA
1990 Handel, NEDNicolas Le Forestier FRA
Corinna Williams GBR
1989 Ioannina, GREVladislav Dotchev BUL
Lada Tumova TCH
1988 Enebakk, NORAymeric Benet FRA
Natalia Ivanova URS
1987 Hazelwood, GBRPatrizio Buzzotta ITA
Svetlana Kobialko URS
1986 Lago Arancio, ITADimitri Ivanov URS
Barbara Gattone ITA
1985 Eau d’Heure, BELLuc Seigneur FRA
Natalie Besombes FRA
1984 Banyoles, ESPStanislav Kornev URS
Helena Kjellander SWE
1983 Giovani, ITAAndrea Alessi ITA
Nicola Rasey GBR
1982 Södertalje, SWEGennadi Vazhnik URS
Elena Mazovka URS
1981 Lago Arancio, ITAMichael Kjellander SWE
Marie Pierre Seigneur FRA
1980 Ricardo Sans, ESPAlexander Minenok URS
Corinne Meunier FRA
1979 YugoslaviaTanguy Benet FRA
Galina Vorobeva URS
1978 Jyväskylä, FINMario Savoini ITA
Corinne Meunier FRA
1977 Princes, GBRMario Savoini ITA
Philippa Roberts GBR
1976 Vilvoorde, BELMike Hazelwood GBR
Anita Carlman SWE
1975 Pusiano, ItalyMike Hazelwood GBR
Paola Franchi ITA
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER) 
1971 Avigliana, ITAEric Cornhill RSA
Silvia Terracciano ITA
1970 
1969 Eguzon, FRAMichel Finsterwald SUI
Willy Stahle NED
1968 Giovani, ITARoby Zucchi ITA
Eva-Marie Fritsch AUT
1967 
1966 
1965 Giovani, ITARoby Pea ITA
Gaby Saidelhuber AUT
1964 Banoylas, ESPJean-Jacques Zbinden SUI
Gitti Boss AUT