YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
2023 Sesena ESPTim Wild GER
Lisa Gusenbauer AUT
2022 Ioannina GREDamir Filaretov UKR
Philippa Attensam AUT
2021 Sesena ESPKamil Belmrah MAR
Florentia Loizidou CYP
2020 Sesena ESP (held 2021)Kamil Belmrah MAR
Florentia Loizidou CYP
2019 Roquebrune MON (FRA)Dani Teixidor Junior ESP
Inès Anguenot FRA
2018 Dnipro, UKRNicolas Rousselot FRA
Valeryia Trubskaya BLR
2017 Sesena, ESPLouis Duplan-Fribourg  FRA
Valeryia Trubskaya BLR
2016 Recetto, ITALouis Duplan-Fribourg  FRA
Lea  Miermont FRA
2015 Roma, ITAJoel Poland GBR
Maryia Leshchanka BLR
2014 Sesena, ESPJakob Bogne SWE
Alice Bagnoli ITA
2013 Nemours, FRABrando Caruso ITA
Alice Bagnoli ITA
2012 Maurik, NEDEamon Van Der Merwe RSA
Marta  Simoes POR
2011 Dniepropetrovsk, UKRBrando Caruso ITA
Camille Poulain-Ferarios FRA
2010 Fischlham, AUTEdoardo Berio ITA
Charlotte Wharton GBR
2009 Orthez, FRASacha Descuns FRA
Camille Poulain-Ferarios FRA
2008 Segrate ITASacha Descuns FRA
Silvia Caruso ITA
2007 Meuzac, FRASacha Descuns FRA
Ambre Franc FRA
2006 Mechelen, BELAlexander Anthony GBR
Irena Rohrer AUT
2005 Linköping, SWEStelio Merolla ITA
Nancy  Chardin FRA
2004 Krenek, CZELoic Ricaud FRA
Nicole Arthur GBR
2003 Feldberg, GERMatteo Ianni ITA
Maryia Veramchuk BLR
2002 Vilvoorde, BELMatteo Ianni ITA
Marion Mathieu FRA
2001 Lendorf, AUTCarlo Allais ITA
Marion Mathieu FRA
2000 Krenek, CZEJoffrey Malaquin FRA
Julie Laure Coassin FRA
1999 Lake Stratos, GRESean Bezuidenhout RSA
Flora Liakou GRE
1998 Moissac, FRAPatrick Julien Esnard FRA
Rachel Crosland GBR
1997 Ravenna, ITAMarco Riva ITA
Clementine Lucine FRA
1996 Vilvoorde, BELLuca Mazza ITA
Rachel Crosland GBR
1995 Krenek, CZEJan Danihelka CZE
Sharon Van Oye NED
1994 Moissac, FRAGuillaume Pomes FRA
Marie Toms GBR
1993 Sperlonga, ITAJason Seels GBR
Angeliki Andriopoulou GRE
1992 Krenek, CZEGlen Campbell GBR
Sarah Gatty-Saunt GBR
1991 Roquebrune, FRAStefan Tunsch ESP
Geraldine Jamin FRA
1990 Handel, NEDIvan Morros ESP
Nataly Anisimova URS
1989 Ioannina, GREChristian Rampanelli ITA
Pascale Dureux FRA
1988 Enebakk, NORMirko Tognala ITA
Sonia Vilella ESP
1987 Hazelwood, GBRRichard Kjellander SWE
Zdena Samohylova TCH
1986 Lago Arancio, ITABrett Hodgkins GBR
Olga Pavlova URS
1985 Eau d’Heure, BELNeil Staples GBR
Claudia Gusenbauer AUT
1984 Banyoles, ESPMassimo Sonzogni ITA
Helena Kjellander SWE
1983 Giovani, ITAEmmanuel Ruggenberg BEL
Ingela Fundin SWE
1982 Södertalje, SWEP. Mortensen SWE
Marie Pierre Seigneur FRA
1981 Lago Arancio, ITAMichael Kjellander SWE
Olga Goubarenko URS
1980 Ricardo Sans, ESPAndy Mapple GBR
Olga Goubarenko URS
1979 YugoslaviaAndy Mapple GBR
Fanny Meyer NED
1978 Jyväskylä, FINJohn West GBR
Fanny Meijer NED
1977 Princes, GBRMario Savoini ITA
Philippa Roberts GBR
1976 Vilvoorde, BELMike Hazelwood GBR
Kathy Hulme GBR
1975 Pusiano, ItalyMike Hazelwood GBR
Ann Pitt GBR
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER)Michel Naudinat FRA
Marlon Van Dyck HOL
1971 Avigliana, ITAJames Carne GBR
Silvia Terracciano ITA
1970Eric Cornhill RSA
1969 Eguzon, FRAMichel Finsterwald SUI
Willy Stahle NED
1968 Giovani, ITARoby Zucchi ITA
Eva-Marie Fritsch AUT
1967 
1966 
1965 Giovani, ITARoby Pea ITA
Donatella Malato ITA
1964 Banoylas, ESPJean-Yves Parpette FRA
Gitti Boss AUT