YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
2023 Sesena ESP Tim Wild GER
Marie-Lou Duverger FRA
2022 Ioannina GREDamir Filaretov UKR
Nina Maria Mezzetti ITA
2021 Sesena ESPDamir Filaretov UKR
Maryia Kazelskaya BLR
2020 Sesena ESP (held 2021)Pol Duplan-Fribourg FRA
Maryia Kazelskaya BLR
2019 Roquebrune MON (FRA)Alexander Samoilov UKR
Alena Parkhomenka BLR
2018 Dnipro, UKRPol Duplan-Fribourg FRA
Stanislava Prosvetova UKR
2017 Sesena, ESPLouis Duplan-Fribourg FRA
Stanislava Prosvetova UKR
2016 Recetto, ITALouis Duplan-Fribourg FRA  
Sofia Maksimenkova UKR
2015 Roma, ITALeo Anguenot FRA
Olga Ivlyushkina UKR
2014 Sesena, ESPLeo Anguenot FRA
Aliaksandra Danisheuskaya BLR
2013 Nemours, FRADorien Llewellyn AUT Alice Bagnoli ITA
2012 Maurik,  NEDDorien Llewellyn AUT
Chiara Bonnemann GER
2011 Dniepropetrovsk, UKRDorien Llewellyn AUT
Camille Poulain-Ferarios FRA
2010 Fischlham, AUTIlya  Labkovich BLR
Giannina Bonnemann GER
2009 Orthez, FRAMartin Kolman CZE
Iris Cambray FRA
2008 Segrate ITAMartin Kolman CZE
Manon Costard FRA
2007 Meuzac, FRAThibaut Dailland FRA
Marion Aynaud FRA
2006 Mechelen, BELHerman Beliakou BLR
Karina Sergeeva ITA
2005 Linköping, SWEHerman Beliakou BLR
Nancy Chardin FRA
2004 Krenek, CZEAdam Sedlmajer CZE
Nancy Chardin FRA
2003 Feldberg, GERDaniel Odvarko CZE
Maryia Veramchuk BLR
2002 Vilvoorde, BELQuentin Lafosse FRA
Marion Mathieu FRA
2001 Lendorf, AUTEric Marberg SWE
Marion Mathieu FRA
2000 Krenek, CZEEric Marberg SWE
Tatiana Niebuhr UAE
1999 Lake Stratos, GREWilliam Asher GBR
Flora Liakou GRE
1998 Moissac, FRAPatrick Julien Esnard FRA
Clementine Lucine FRA
1997 Ravenna, ITAMarco Riva ITA
Clementine Lucine FRA
1996 Vilvoorde, BELTom Asher GBR
Rachel Crosland GBR
1995 Krenek, CZEGeorge Hatzis GRE
Sharon Van Oye NED
1994 Moissac, FRAPaul Price GBR
Marie Toms GBR
1993 Sperlonga, ITAJason Seels GBR
Angeliki Andriopoulou GRE
1992 Krenek, CZEJason Seels GBR
Angeliki Andriopoulo GRE
1991 Roquebrune, FRAWarren Morgan GBR
Marina Mosti ITA
1990 Handel, NEDOleg Deviatovski URS
Nataly Anisimova URS
1989 Ioannina, GREFlorian Pemler FRG
Lada Tumova TCH
1988 Enebakk, NORDanny Budd GBR
Natalia Ivanova URS
1987 Lincoln GBRBrett Hodgkins GBR
Svetlana Kobialko URS
1986 Lago Arancio, ITABrett Hodgkins GBR
Barbara Gattone ITA
1985 Eau d’Heure, BELDimitri Yaskevitch URS
Odile Flubacker FRA
1984 Banyoles, ESPShawn Bronson GBR
Helena Kjellander SWE
1983 Giovani, ITA 
1982 Södertalje, SWEGennadi Vazhnik URS
Jane Bubear GBR
1981 Lago Arancio, ITAMichael Kjellander SWE
Marie Pierre Seigneur FRA
1980 Ricardo Sans, ESPAndy Mapple GBR
Corinne Meunier FRA
1979 YugoslaviaPierre Carmin FRA
Fanny Meyer NED
1978 Jyväskylä, FINPierre Carmin  FRA
Philippa Roberts GBR
1977 Princes, GBRMario Savoini ITA
Philippa Roberts GBR
1976 Vilvoorde, BELMike Hazelwood GBR
Anita Carlman SWE
1975 Pusiano, ItalyMike Hazelwood GBR
Ann Pitt GBR
1974 
1973 
1972 Rhein GER 
1971 Avigliana, ITAEric Cornhill RSA
Silvia Terracciano ITA
1970Eric Cornhill RSA
1969 Eguzon, FRAMichel Finsterwald SUI
Willy Stahle NED 
1968 Giovani, ITARoby Zucchi ITA
Evelyn Royer RSA
1967 
1966 
1965 Giovani, ITAVictor Palmo ESP
Gaby Saidelhuber AUT
1964 Banoylas, ESPJean-Yves Parpette FRA
Gitti Boss AUT