YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
2023 Sesena ESPTristan Duplan-Fribourg FRA
Maise Jacobsen DEN
2022 Ioannina GREDamir Filaretov UKR
Nina Maria Mezzetti ITA
2021 Sesena ESPFlorian Parth AUT
Pia Mattersdorfer AUT
2020 Sesena ESP (held 2021)Pol Duplan-Fribourg FRA
Pia Mattersdorfer AUT
2019 Roquebrune MON (FRA)Alexander Samoilov UKR
Stanislava Prosvetova UKR
2018 Dnipro, UKRPol Duplan-Fribourg  FRA
Inès Anguenot FRA
2017 Sesena, ESPLouis Duplan-Fribourg FRA
Sofia Maksimenkova UKR
2016 Recetto, ITAJoel Poland GBR
Ginevra Buonopane ITA
2015 Roma, ITAFelix Blomqvist SWE
Ginevra Buonopane ITA
2014 Sesena, ESPLeo Anguenot FRA
Aliaksandra Danisheuskaya BLR
2013 Nemours, FRAJack Critchley GBR
Mara Salmina AUT
2012 Maurik,  NEDKamil Borysewicz POL & Dorien Llewellyn AUT
Lisa Orlitsch AUT
2011 Dniepropetrovsk, UKRAndreas Weichhart AUT
Hanna Straltsova BLR
2010 Fischlham, AUTChristopher Wharton GBR
Camille Poulain-Ferarios FRA
2009 Orthez, FRAMatthias Swoboda AUT
Hanna Straltsova BLR
2008 Segrate ITAStavros Lambrou GRE
Manon Costard FRA
2007 Meuzac, FRAThibaut Dailland FRA
Tina Rauchenwald AUT
2006 Mechelen, BELBojan Schipner GER
Tina Rauchenwald AUT
2005 Linköping, SWEStephen Critchley GBR
Nancy Chardin FRA
2004 Krenek, CZEStephen Critchley GBR
Nancy Chardin FRA
2003 Feldberg, GERSam Haslam GBR
Nancy Chardin FRA
2002 Vilvoorde, BELFlorent Reyre FRA
Marion Mathieu FRA
2001 Lendorf, AUTEric Marberg SWE
Marion Mathieu FRA
2000 Krenek, CZEJoffrey Malaquin FRA
Floriane Noel FRA
1999 Lake Stratos, GREWilliam Asher GBR
Tatiana Niebuhr UAE
1998 Moissac, FRAAurelien Serrault     FRA
Clementine Lucine FRA
1997 Ravenna, ITAAurelien Serrault FRA
Karine Jacquier FRA
1996 Vilvoorde, BELDamien Sharman GBR
Svetlana Urban BLR
1995 Krenek, CZEMarco Brambilla   ITA
Karine Jacquier   FRA
1994 Moissac, FRAJesper Cassoe DEN
Elodie Vermeil  FRA
1993 Sperlonga, ITAJason Seels GBR
Angeliki Andriopoulou GRE
1992 Krenek, CZEAlexandr Michailenko UKR
Nicola Huntridge GBR
1991 Roquebrune, FRAStefan Tunsch ESP
Laurence Venet FRA
1990 Handel, NEDStefan Tunsch ESP
Sophie Chapiron FRA
1989 Ioannina, GREMarc Grinhaff GBR
Khatuna Korkelia URS
1988 Enebakk, NORChristopher Duverger FRA
Julia Gromyko URS
1987 Lincoln GBRBrett Hodgkins GBR
Anahi Arbaizar ESP
1986 Lago Arancio, ITABrett Hodgkins GBR
Olga Pavlova URS
1985 Eau d’Heure, BELDimitri Yaskevitch URS
Claudia Gusenbauer AUT
1984 Banyoles, ESPAndrea Alessi ITA
Nicola Rasey GBR
1983 Giovani, ITAAndrea Alessi ITA
Nicola Rasey GBR
1982 Södertalje, SWEMichael Kjellander SWE
Jane Bubear GBR
1981 Lago Arancio, ITADan Ohayon SUI
Andrea Husiak YU
1980 Ricardo Sans, ESPPedro Tunsch ESP
Sonia Truzzi ITA
1979 YugoslaviaB. Jung GER
G. Pusch
1978 Jyväskylä, FINMario Savoini ITA
Philippa Roberts GBR
1977 Princes, GBRMoshe Ganzi ISR
Kathy Hulme GBR
1976 Vilvoorde, BELMike Hazelwood GBR
Lisbeth Lindbladh SWE
1975 Pusiano, ItalyMike Hazelwood GBR
Ann Pitt GBR
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER) 
1971 Avigliana, ITAEric Cornhill RSA
Diane Kirby GBR
1970 
1969 Eguzon, FRAMichel Finsterwald SUI
Chantal Escot FRA
1968 Giovani, ITALutz Krakesch GER
Cathy Carayan LIB
1967 
1966 
1965 Giovani, ITAVictor Palmo ESP
Gaby Saidelhuber AUT
1964 Banoylas, ESPJean-Yves Parpette FRA
Gitti Boss AUT