YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
E&A YOUTH CHAMPIONSHIPS
2023 Sesena ESPMykhailo Mykhailichenko UKR
Melitine Morel FRA
2022 Ioannina, GRESalvatore Martorana ITA
Mariia Popova UKR
2021 Sesena, ESPTristan Duplan Fribourg FRA
Mariia Popova UKR
2020 Sesena, ESP (held in 2021)Tristan Duplan Fribourg FRA
Maryia Kazelskaya BLR
2019 Roquebrune MON (FRA)Vincenzo Marino ITA
Maria Tsiutsiura UKR
2018 Dnipro, UKRAlexandr Hrushko UKR
Sofia Hvozdzeva   BLR
2017 Sesena, ESPPol Duplan-Fribourg FRA
Ibe Beckers BEL
2016 Recetto, ITAPol Duplan-Fribourg FRA
Alena Parkhomenka  BLR
2015 Roma, ITAAlexander Samoilov UKR
Sofia Maksimenkova UKR
2014 Sesena, ESPLindsay Bordier  FRA
Ksenia Kuzmenko UKR
2013 Nemours, FRAAlexander Samoilov UKR
Olga Ivlyushkina  UKR
2012 Maurik, NEDDanylo Fil’Chenko UKR
Olga Ivlyushkina UKR
2011 Dniepropetrovsk, UKRLeo Anguenot FRA
Alice Bagnoli ITA
2010 Fischlham, AUTTanguy Dailland FRA
Katsiaryna Kisialiova BLR
EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS
2009 Orthez, FRANikolaos Plytas GRE
Julie Deshayes FRA
2008 Segrate, ITAAndrei Karakulka BLR
Laura Phily FRA
2007 Meuzac. FRAAliaksandr Isayeu BLR
Iris Cambray FRA
2006 Mechelen, BELThéo Fernandez FRA
Iris Cambray FRA
2005 Linköping, SWEMikhail Basinski BLR
Iris Cambray FRA
2004 Krenek, CZEMartin Kolman CZE
Iris Cambray FRA
2003 Feldberg, GERHerman Beliakou BLR
Manon Costard FRA
2002 Vilvoorde, BELZdenek Kolman CZE
Manon Costard FRA
2001 Lendorf, AUTZdenek Kolman CZE
Virginie Sourty FRA
2000 Krenek, CZEZdenek Kolman CZE
Maryia Veramchuk BLR
1999 Lake Stratos, GREFlorent Reyre FRA
Marion Burnier FRA
1998 Moissac, FRAAlexandre Bouillot FRA
Martina Zlatohlavkova CZE
1997 Ravenna, ITAJoffrey Malaquin FRA
Joanna Berg GER
1996 Vilvoorde, BELPatrick Julien Esnard FRA
Clementine Lucine FRA
1995 Krenek, CZEPatrick Julien Esnard FRA
Rachel Crosland GBR
1994 Moissac, FRAMarco Riva ITA
Federica Primatesta ITA
1993 Sperlonga,  ITAMarco Riva ITA
Julia Spiridonovich BLR
1992 Krenek, CZEAngelo Pisano ITA
Sharon Van Oye NED
1991 Roquebrune, FRAJulian Heaney GBR
Vanessa Gusmeroli FRA
1990 Handel, NEDAlessandro Giubbilei ITA
Olga Kohan URS
1989 Ioannina, GREOleg Kulesh URS
Ludmila Samarkina URS
1988 Enebakk, NOREric Dureux FRA
Temenusjka Petrova BUL
1987 Lincoln, GBRAymeric Benet FRA
Frederique Savin FRA
1986 Lago Arancio, ITAPatrizio Buzzotta ITA
Federique Savin FRA
1985 Eau d’Heure, BELPatrizio Buzzotta ITA
Julia Gromyko URS
1984 Banyoles, ESPLionel Verrue FRA
Svetlana Kobjalko URS
1983 Giovani, ITAAymerie Bennet FRA
Odile Flubacker FRA
1982 Södertälje, SWEStanislav Kornev URS
Nicola Rasey GBR
1981 Lago Arancio, ITAStanislav Kornev URS
Elena Mazovka   URS
1980 ESPGennadi Vazhnik URS
Helena Kjellander SWE
1979 YUGMichael Kjellander SWE
Natalia Rumjantseva URS
1978 Jyväskylä, FINPatrice Martin FRA
Natalia Rumjantseva URS
1977 Princes, GBRPatrice Martin FRA
Terry Van Der Merwe RSA
1976 Vilvoorde, BELPatrice Martin FRA
Terry Van der merwe RSA
1975 Pusiano, ITAMario Savoini ITA
Fanny Meijer NED
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER) 
1971 Avigliana, ITAJohn Blott SAF
Eleni Franghista GER
1970 
1969 Eguzon, FRAPeter Luscher SUI
Marlon Van Dyck HOL
1968 Giovani, ITAMichel Finsterwald SUI
Willy Juana Stahle NED
1967 
1966 
1965 Giovani, ITAEgon Brunner AUT
Sylvie Maurial FRA
1964 Banoylas, ESPPascal Nicod SUI
Genevieve Mercier FRA