YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
E&A YOUTH CHAMPIONSHIPS
2023 Sesena ESPAndreas Constantinou CYP
Michaela Graham ITA
2022 Ioannina, GRESalvatore Martorana ITA
Tuve-Lisa Ronnerfors SWE
2021 Sesena, ESPTim Wild GER
Philippa Attensam AUT
2020 Sesena, ESP (held in 2021)Tim Wild GER
Philippa Attensam AUT
2019 Roquebrune MON (FRA)Damir Filaretov UKR
Philippa Attensam AUT
2018 Dnipro, UKRNikolaus Attensam AUT
Maria Belskaya BLR
2017 Sesena, ESPNikolaus Attensam AUT
Ibe Beckers BEL
2016 Recetto, ITAThomas Witczak FRA
Florentia Loizidou CYP
2015 Roma, ITANicolas Rousselot FRA  
Adrija Runge LAT
2014 Sesena, ESPGrigoriy Suslov RUS
Beatrice Pirri ITA
2013 Nemours, FRAJoel Poland GBR
Laura Martin-Champetier FRA
2012 Maurik, NEDFelix Blomqvist SWE
Laura Martin-Champetier FRA
2011 Dniepropetrovsk, UKRBenjamin Le Bozec FRA
Alice Bagnoli ITA
2010 Fischlham, AUTBrando Caruso I TA
Anna Janin Grosset FRA
EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS
2009 Orthez, FRADorien Llewellyn AUT
Charlotte Wharton GBR
2008 Segrate, ITADorian Llewellyn AUT
Camille Poulain-Ferarios FRA
2007 Meuzac. FRAMathieu Boone BEL
Iris Cambray FRA
2006 Mechelen, BELSacha Descuns FRA
Katerina Tomanova CZE
2005 Linköping, SWESacha Descuns FRA
Silvia Caruso ITA
2004 Krenek, CZEMota Duarte Texeira POR
Marion Aynaud FRA
2003 Feldberg, GERHerman Beliakou BLR
Karina Serueeva ITA
2002 Vilvoorde, BELMatteo Luzzeri ITA
Nancy Chardin FRA
2001 Lendorf, AUTLoic Ricaud FRA
Nicole Arthur GBR
2000 Krenek, CZEMarco Menestrina ITA
Marion Burnier FRA
1999 Lake Stratos, GREQuentin Lafosse FRA
Kate Adriaensen BEL
1998 Moissac, FRAAbdulla Al Qassemi UAE
Nadine Botas ESP
1997 Ravenna, ITASean Bezuidenhout RSA
Julie Laure Coassin FRA
1996 Vilvoorde, BELWilliam Asher GBR
Clementine Lucine FRA
1995 Krenek, CZEThomas Degasperi ITA
Anais Amade FRA
1994 Moissac, FRAJean Baptiste Faisy FRA
Anais Amade FRA
1993 Sperlonga,  ITALuca Mazza ITA
Laura Castelli ITA
1992 Krenek, CZEGeorge Hatzis GRE
Sharon Van Oye NED
1991 Roquebrune, FRANick Boettcher FRG
Geraldine Fleurie FRA
1990 Handel, NEDEric Dureux FRA
Geraldine Fleurie FRA
1989 Ioannina, GREJason Seels GBR
Michela Grazioli ITA
1988 Enebakk, NORIvan Morros ESP
Geraldine Jamin FRA
1987 Lincoln GBRLukas Jezler SUI
Julia Gromiko URS
1986 Lago Arancio, ITAPatrizio Buzzotta ITA
Federique Savin FRA
1985 Eau d’Heure, BELBrett Hodgkins GBR
Frederique Savin FRA
1984 Banyoles, ESPBrett Hodgkins GBR
Barbara Gattone ITA
1983 Giovani, ITALuc Seigneur FRA
Claudia Gusenbauer AUT
1982 Södertälje, SWEClindt Stadlbaur BEL
Helena Kjellander SWE
1981 Lago Arancio, ITAStanislav Kornev URS
Helena Kjellander SWE
1980 ESPP. Alboretto ITA
Helena Kjellander SWE
1979 YUGMichael Kjellander SWE
Olga Goubarenko URS
1978 Jyväskylä, FINSimon Roberts GBR
Lydie Herbert  FRA
1977 Princes, GBRAchim Hartung DEN
Terry Van Der Merwe RSA
1976 Vilvoorde, BELOdd Brådhe SWE
Philippa Roberts GBR
1975 Pusiano, ITAMario Savoini ITA
Philippa Roberts GBR
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER)Lean Veys BEL
Karen Morse GBR
1971 Avigliana, ITAMarco Merlo ITA
Eleni Franghista G
1970 
1969 Eguzon, FRAGarry Morse GBR
Barbara Marcaccini ITA
1968 Giovani, ITAMichel Finsterwald SUI
Barbara Maraccini ITA                 
1967 
1966 
1965 Giovani, ITARoby Zucchi ITA
Sylvie Maurial FRA
1964 Banoylas, ESPPascal Nicod SUI
Isabel Ferrer ESP