YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
E&A YOUTH CHAMPIONSHIPS
2023 Sesena ESPMykhailo Mykhailichenko UKR
Mariia Popova UKR
2022 Ioannina, GREAxel Garcia FRA
Giorgia Cuffaro ITA                            
2021 Sesena, ESPTristan Duplan Fribourg FRA
Mariia Popova UKR
2020 Sesena, ESP (held in 2021)Tristan Duplan Fribourg FRA
Maryia Kazelskaya BLR
2019 Roquebrune MON (FRA)Damir Filaretov UKR
Maria Tsiutsiura UKR
2018 Dnipro, UKRVincenzo Marino ITA
Maria Belskaya BLR
2017 Sesena, ESPPol Duplan-Fribourg FRA
Maria Tsiutsiura UKR
2016 Recetto, ITAPol Duplan-Fribourg  FRA
Stanislava Prosvetova  UKR
2015 Roma, ITAAlexander Samoilov UKR
Sofia Maksimenkova UKR
2014 Sesena, ESPLouis Duplan-Fribourg FRA
Sofia Maksimenkova UKR
2013 Nemours, FRAJoel Poland GBR
Olga Ivlyushkina UKR
2012 Maurik, NEDFelix Blomqvist SWE
Constance Gerbouin FRA
2011 Dniepropetrovsk, UKRLeo Anguenot  FRA
Alice Bagnoli ITA
2010 Fischlham, AUTBrando Caruso ITA
Katsiaryna Kisialiova BLR
EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS
2009 Orthez, FRANikolaos Plytas GRE
Anna Cespivova CZE
2008 Segrate, ITABrando Caruso ITA
Camille Poulain-Ferarios FRA
2007 Meuzac. FRAPatrik Jahoda CZE
Iris Cambray FRA
2006 Mechelen, BELSacha Descuns FRA
Marie Robineau FRA
2005 Linköping, SWEMarek Mlynek SVK
Manon Costard FRA
2004 Krenek, CZEThibaut Dailland FRA
Karina Sergeeva ITA
2003 Feldberg, GERHerman Beliakou BLR
Karina Sergeeva ITA
2002 Vilvoorde, BELStephen Critchley GBR
Nancy Chardin FRA
2001 Lendorf, AUTAdam Sedlmajer CZE
Virginie Sourty FRA
2000 Krenek, CZEMarco Menestrina ITA
Maryia Veramchuk BLR
1999 Lake Stratos, GREQuentin Lafosse FRA
Marion Mathieu FRA
1998 Moissac, FRAAlexandre Bouillot FRA
Julie-laure Coassin FRA
1997 Ravenna, ITAJoffrey Malaquin FRA
Flora Liakou GRE
1996 Vilvoorde, BELAnthony Ahnine FRA
Clementine Lucine FRA
1995 Krenek, CZEPatrick Julien Esnard FRA
Anais Amade FRA
1994 Moissac, FRAThomas Asher GBR
Karine Jacquier FRA
1993 Sperlonga,  ITAThomas Asher GBR
Laura Castelli ITA
1992 Krenek, CZEAngelo Pisano ITA
Sharon Van Oye NED
1991 Roquebrune, FRAJulian Heaney GBR
Petra Stehnova TCH
1990 Handel, NEDEric Dureux FRA
Olga Kohan URS
1989 Ioannina, GREOleg Kulesh URS
Natalia Anisimova URS
1988 Enebakk, NORIvan Morros ESP
Temenusjka Petrova BUL
1987 Hazelwood, GBRJimmy Westlund SWE
Julia Gromiko URS
1986 Lago Arancio, ITAPatrizio Buzzotta ITA
Julia Gromyko URS
1985 Eau d’Heure, BELBrett Hodgkins GBR
Frederique Savin FRA
1984 Banyoles, ESPBrett Hodgkins GBR
Svetlana Kobjalko URS
1983 Giovani, ITA 
1982 Södertälje, SWEStanislav Kornev URS
Helena Kjellander SWE
1981 Lago Arancio, ITAStanislav Kornev URS
Helena Kiellander SWE
1980 ESPI. Le Gall FRA
Helena Kjellander SWE
1979 YUGMichael Kjellander SWE
Natalia Rumjantseva URS
1978 Jyväskylä, FINSimon Roberts GBR
Natalia Rumjantseva URS
1977 Princes, GBRPierre Carmin FRA
Terry Van Der Merwe RSA
1976 Vilvoorde, BELPatrice Martin FRA
Philippa Roberts GBR
1975 Pusiano, ITAMario Savoini ITA
Fanny Meijer NED
1974 
1973 
1972 Rhein (FRG (GER) 
1971 Avigliana, ITAMarco Merlo ITA
Eleni Franghista  GER
1970 
1969 Eguzon, FRAJames Carne
Marlon Van Dyck HOL
1968 Giovani, ITAMichel Finsterwald SUI
Willy Juana Stahle NED
1967 
1966 
1965 Giovani, ITAAlberto Lomeo ITA
Sylvie Maurial FRA
1964 Banoylas, ESPRudi Kreuzhuber AUT
Isabel Ferrer ESP