YEAR / VENUE / COUNTRYNAME OF CHAMPION
E&A YOUTH CHAMPIONSHIPS
2023 Sesena ESPIvan Zelentsov UKR
Antonia Di Raimo ITA
2022 Ioannina, GREAxel Garcia FRA
Maise Jacobsen DEN
2021 Sesena, ESPTristan Duplan Fribourg FRA
Maise Jacobsen DEN
2020 Sesena, ESP (held in 2021)Tristan Duplan Fribourg FRA
Maryia Kazelskaya BLR
2019 Roquebrune MON (FRA)Tom Parkin GBR
Maryia Kozelskaya BLR
2018 Dnipro, UKRIlya Straltsou BLR
Maria Belskaya BLR
2017 Sesena, ESPPol Duplan-Fribourg FRA
Maria Belskaya BLR
2016 Recetto, ITAPol Duplan-Fribourg  FRA
Stanislava Prosvetova  UKR
2015 Roma, ITAAlexander Samoilov UKR
Sofia Maksimenkova UKR
2014 Sesena, ESPLouis Duplan-Fribourg FRA
Sofia Maksimenkova UKR
2013 Nemours, FRAEgor Arefiev RUS
Olga Ivlyushkina UKR
2012 Maurik, NEDFelix Blomqvist SWE
Aliaksandra Taliaronak BLR
2011 Dniepropetrovsk, UKRFelix Blomqvist  SWE
Aliaksandra Danisheuskaya BLR
2010 Fischlham, AUTGianmarco Pajni ITA
Aliaksandra Danisheuskaya BLR
EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS
2009 Orthez, FRAAlessandro Paci ITA
Anna Cespivova CZE
2008 Segrate, ITAAndreas Weichhart AUT
Hanna Straltsova BLR
2007 Meuzac. FRAChristopher Wharton GBR
Hanna Straltsova BLR
2006 Mechelen, BELSacha Descuns FRA
Chiara  Gullotta ITA
2005 Linköping, SWEDaniel Efverstrom SWE
Manon Costard FRA
2004 Krenek, CZEDaniel Efverstrom SWE
Karina Sergeeva ITA
2003 Feldberg, GERBojan Schipner GER
Zuzana Vrablova SVK
2002 Vilvoorde, BELStephen Critchley GBR
Nancy Chardin FRA
2001 Lendorf, AUTAdam Sedlmajer CZE
Nancy Chardin FRA
2000 Krenek, CZEMarco Menestrina ITA
Marion Burnier FRA
1999 Lake Stratos, GREQuentin Lafosse FRA
Marion Mathieu FRA
1998 Moissac, FRAArtem Kirilov BLR
Stephanie Ordelt AUT
1997 Ravenna, ITAJulien Beaufils FRA
Floriane Noel FRA
1996 Vilvoorde, BELAurelien Naudinat FRA
Clementine Lucine, FRA
1995 Krenek, CZEMatthew Crowhurst GBR
Anais Amade FRA
1994 Moissac, FRAThomas Asher GBR
Karine Jacquier FRA
1993 Sperlonga,  ITALuca Mazza ITA
Julia Spiridonovich BLR
1992 Krenek, CZEGuillaumne Pomes FRA
Esther Middelburg NED
1991 Roquebrune, FRAGuillaume Pomes FRA
Stavroula Zarlakouti GRE
1990 Handel, NEDNickolai Dobrovolskij URS
Olga Kohan URS
1989 Ioannina, GREAlexey Shatalin URS
Natalia Anisimova URS
1988 Enebakk, NORStephan Tunsch ESP
Natalia Anissimova URS
1987 Lincoln, GBRJimmy Westlund SWE
Julia Gromiko URS
1986 Lago Arancio, ITAMichael Wienerroither AUT
Svetlana Kobialko URS
1985 Eau d’Heure, BELBrett Hodgkins GBR
Elisabeth Haugen NOR
1984 Banyoles, ESPBrett Hodgkins GBR
Anahi Arbraizar ESP
1983 Giovani, ITANeil Staples GBR
Lise Karlsson SWE
1982 Södertälje, SWENeil Staples GBR
Helena Kjellander SWE
1981 Lago Arancio, ITAFrancois Breney SUI
Jane Bubear GBR
1980 ESPJ.E. Fruediger SUI
Niclola Rasey GBR
1979 YUGMichael Kjellander SWE
Natalia Rumjantseva URS
1978 Jyväskylä, FINPedro Tunsch ESP
Sonia Truzzi ITA
1977 Princes, GBRPedro Tunsch ESP
Terry Van Der Merwe RSA
1976 Vilvoorde, BELPedro Tunsch ESP
Philippa Roberts GBR
1975 Pusiano, ITAMario Savoini ITA
Terry Van der Merwe RSA
1974 
1973 
1972 Rhein FRG (GER) 
1971 Avigliana, ITAMarco Merlo ITA
Louis Anthonia Van Dijk HOL
1970 
1969 Eguzon, FRAJames Carne
Ruerade HOL
1968 Giovani, ITAMichel Finsterwald SUI
Willy Juana Stahle NED
1967 
1966 
1965 Giovani, ITAAlberto Lomeo ITA
Emilie Dane NED
1964 Banoylas, ESPRudi Kreuzhuber AUT
Ivonne Sala ESP